Banner 980x90

Mobilās ierīces un datortehnika skolēna dzīvē – kā izvēlēties piemērotākos risinājumus?

Nenoliedzami, mobilās ierīces un datortehnika ir svarīga mūsdienu skolēnu dzīves sastāvdaļa. Atšķirībā no nesenās pagātnes, kad skolai bija jāiegādājas vien burtnīcas, grāmatas un rakstāmpiederumi, šobrīd jaunu zināšanu apgūšana un mājasdarbu pildīšana nevar iztikt bez piemērotas digitālās ierīces. Mūsdienās dators vai telefons jau ir daļa no panākumiem, piemēram, attālināto mācību periodā. Taču kā zināt, kura ierīce būs piemērotākais risinājums dažādām situācijām skolēna ikdienā? Noskaidro to šajā rakstā!

Portatīvais vai stacionārais dators – kurš kuru?
Patlaban mūsdienīga mācību vide ir tieši saistīta ar tehnoloģiju attīstību, tomēr neefektīvs tehnoloģiju risinājums drīzāk būs traucēklis, nevis palīgs. Tomēr mūsdienās, lemjot par ierīci, kas paredzēta skolēnam kā palīgs mācībās, vecākiem ir sarežģīti izvēlēties starp portatīvo vai stacionāro datoru. Lūk, galvenās priekšrocības un trūkumi katram datora veidam. 

Portatīvais dators skolēniem 
Galvenā portatīvā datora priekšrocība, pateicoties kompaktajam izmēram un svaram, ir iespēja to izmantot gan mājās, gan skolā, gan citur, jo vienīgais, kas tam nepieciešams, ir soma pārnēsāšanai un pieslēgšanās elektrotīklam. Portatīvais dators noteikti ir labs risinājums gadījumā, ja to paredzēts izmantot ne vien mājās, bet arī skolā, vai arī mājās ir ierobežota platība. Kad skolēna istabas galds ir nokrauts ar citiem skolas piederumiem vai arī jaunietis jau ir uzsācis patstāvīgu dzīvi kopmītnēs, visticamāk, stacionārais dators nebūs racionālākā izvēle.

Stacionārais dators skolēniem 
Stacionārie datori izceļas ar lielisku veiktspēju un ērtāku iespēju nomainīt detaļas laika gaitā, salīdzinot ar portatīvo datoru. 

Skolēniem stacionārais dators var būt lietderīgs, lūkojoties no mūsdienās tik svarīgajiem ergonomikas un laika plānošanas aspektiem – ar to nesanāks tik ērti iekārtoties dīvāna stūri, bet gan nāksies jau iepriekš noskaņoties darba režīmam un arī iekārtot tam atbilstošu vidi. 

Vēl viena stacionāro datoru priekšrocība ir tā, ka teju visas komponentes iespējams nomainīt uz jaunākām, tādējādi pielāgojoties strauji mainīgajām vēlmēm un vajadzībām. 

Izvēloties datoru skolēnam, jāpatur prātā, ka tas būs pirkums kā minimums divu trīs gadu lietojumam. Pa šo laiku izaugs ne tikai pats skolēns, bet gan arī viņa prasības un izpildāmās darbības, tāpēc svarīgi par tām padomāt jau iepriekš. 

Būtisks pamatnosacījums jebkurai datortehnikai – labs un ātrs internets
Lai arī kādam datora veidam jūs dotu priekšroku, tas ies roku rokā tikai ar ātru internetu. No laba datora nebūs nekādas jēgas, ja skolēnu regulāri pievils lēns internets. Lai veiktu pašreizējā interneta ātruma testu, var izmantot dažādas interneta vietnes, kas piedāvā pakalpojumu noteikt interneta ātrumu.

Būtiski zināt, ka visjaudīgāko interneta savienojumu nodrošina optiskie kabeļi. Ja tas nav šobrīd pieejams, ir vērts painteresēties par 4G internetu, kas noteikti nepievils skolēnu mācību procesā. 


Kādu mobilo telefonu izvēlēties skolēnam? 
Ne vien dators, bet arī mobilais telefons mūsdienās ir neatņemama skolēna ikdienas sastāvdaļa. Tiesa, telefons bieži vien ir sarežģītāka izvēle, jo nereti skolēna vēlmes nesakrīt ar vecāku vēlamo budžetu vai citiem nosacījumiem. Vecākiem galvenokārt svarīgākais ir tas, lai atvase vienmēr būtu sasniedzama. Skolēnam savukārt prioritāte var būt spēļu skaits telefonā. 

Jāņem vērā, ka īpaši pirmajās klasēs viedierīce ar ļoti daudz funkcijām var būt pat vairāk traucēklis nekā palīgs. Tieši tādēļ pirmklasniekiem iesaka iegādāties pavisam vienkāršus modeļus, savukārt jau vecākajās klasēs, kad ierīce tiek izmantota nopietniem mērķiem, piemēram, savas ikdienas plānošanai un mācībām, var izvēlēties arī sarežģītāku modeli. 

Vidusskolnieks noteikti pats zinās, kādas funkcijas vēlas redzēt savā telefonā, kā arī visdrīzāk jau būs izvēlējies konkrētu modeli.

Planšetdators – vai gana labs palīgs skolēna ikdienā?
Nereti tieši planšetdatori ir viena no bērnu vēlamākajām dāvanām. Atskaitot tās izmantošanu izklaides nolūkā, izrādās, planšetdators var būt arī labs palīgs skolēna ikdienā, piemēram, paverot iespēju dažādot mācību saturu ar spēļošanas elementiem un tehnoloģijām. 

Bērna vecums un viņa vajadzības
Pašiem jaunākajiem noderēs visvienkāršākie planšetdatoru modeļi, ko var izmantot gan izklaidējošām, gan pamācošām spēlēm un citām attīstošām nodarbēm. Jau šodien vairākās skolās Latvijā mācību procesā tiek integrēta planšetdatoru izmantošana, tādēļ noteikti nenāks par ļaunu, ja topošais skolēns jau iepriekš pratīs labi orientēties digitālajā vidē.

Savukārt vecāko klašu audzēkņiem var izvēlēties jau sarežģītākus un tehnoloģiski prasīgākus modeļus, jo tie noteikti atbalstīs aktuālāko lietotņu ielādi un izmantošanu. Būtiski arī, lai planšetdatorā ir pietiekams atmiņas apjoms, kas ļauj uzglabāt nepieciešamos multimediju failus. Izvēloties planšetdatoru, noskaidrojiet, vai nepieciešamības gadījumā iebūvēto atmiņu var papildināt ar microSD karšu palīdzību. 

Drošība pirmajā vietā
Iegādājoties planšetdatoru, kas paredzēts ne vien skolēna mācībām, bet arī izklaidei, vērts pārliecināties, vai pieejama vecāku uzraudzības funkcija, ar ko iespējams kontrolēt, ko, kad un cik bieži bērns var redzēt un izmantot jaunajā ierīcē.

Lai kādu ierīci jūs izvēlētos savam skolēnam, svarīgi ir parūpēties arī par ērtu vidi tās lietošanai. Piemēram, nodrošināt datorgaldu un ērtu krēslu. Vērtīgi ir arī atgādināt un rādīt piemēru, ka jāņem kustību pauzes darbošanās starplaikos, kā arī iedrošināt jaunieti iesaistīties dažādās aktivitātes ārpus digitālās ierīces. Lai izdodas atrast īsto ierīci savai atvasei un līdzsvarot tās lietošanas laiku ar citām nodarbēm!

 

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)