Banner 980x90

Litenē godinās represēto karavīru piemiņu

Foto no video
Foto no video

Šogad aprit 75 gadi kopš traģiskajiem 1941.gada 14.jūnija notikumiem, kad vienlaikus ar civiliedzīvotāju masveida izsūtīšanu notika represijas arī pret Latvijas armijas karavīriem. 1941.gada 14.jūnijā Latvijas armijas Litenes un Ostroviešu nometnē, kas atradās aptuveni 10 kilometru attālumā no Litenes, apcietināja un uz Sibīriju deportēja vismaz 430 virsnieku. Vairāki no viņiem tika nošauti uz vietas.

Kā pilsētas informācijas portālu Gulbene24.lv informē Aizsardzības ministrijas Militāri publisko attiecību departamenta kapteine Mairita Senkevicina, pieminot traģiskos notikumus, Nacionālie bruņotie spēki sadarbībā ar Gulbenes novada pašvaldību organizēs komunistiskā genocīda upuru piemiņas pasākumus Gulbenē un Litenē, kuros piedalīsies Aizsardzības ministrijas parlamentārais sekretārs Andrejs Panteļējevs, Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālleitnants Raimonds Graube, kā arī regulāro spēku un Zemessardzes vienību komandieri, karavīri, zemessargi, jaunsargi un Latvijā akreditētie ārvalstu aizsardzības atašeji.

Otrdien, 14.jūnijā, plkst.9.00 Komunistiskā genocīda upuru piemiņas diena Litenē tiks iesākta ar starptautisku konferenci "Okupācijas režīma represijas pret Baltijas valstu armiju virsniekiem", kurā piedalīsies lektori no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas. Piemiņas pasākums Gulbenes dzelzceļa stacijā sāksies plkst.14.45, bet plkst.16.20 turpināsies Latvijas karavīru piemiņas vietā Litenes kapos, kur 2001.gada 14.jūnijā atklāja Ivara Feldberga un Sandra Gribanovska veidoto piemiņas ansambli "Sāpju siena", kas veltīts nogalinātajiem un nomocītajiem Latvijas armijas virsniekiem. Savukārt plkst.18.00 Latvijas armijas Litenes nometnes vietā tiks iedegts "Atmiņu ugunskurs". 
Bruņoto spēku pārstāvji komunistiskā genocīda upuru piemiņas pasākumos piedalīsies arī citviet Latvijā – plkst.13.00 Rīgā pie Brīvības pieminekļa notiks svinīgā Goda sardzes maiņa un ziedu nolikšanas ceremonija. 

Latvijas armijas nometnes vietā Litenē no 12. līdz 14.jūnijam tiks rīkota gadskārtējā lauka nometne mūsdienu virsniekiem un Nacionālās aizsardzības akadēmijas kadetiem – topošajiem virsniekiem, kā arī jaunsargiem, tādējādi turpinot bruņoto spēku tradīciju, kas veicina izpratni par Latvijas armijas karavīru traģiskajām likteņgaitām. Pasākumā piedalīsies 51 kadets, 22 jaunsargi un 27 karavīri no dažādām bruņoto spēku vienībām.

Nometni atklās ar Latvijas valsts karoga pacelšanu. Karoga mastā tiks uzvilkts tieši tas pats karogs, kas nometnē mastā plīvoja 2011.gadā, kad traģisko notikumu 70.gadadienā iedibināja šo tradīciju. Savukārt Nacionālās aizsardzības akadēmijas 1.kursa kadetu dalība šajā nometnē ir iekļauta viņu apmācības programmā.

Apmeklējot Pededzes kapus, nometnes dalībnieki godinās tur apglabātos 14 noslepkavotos Latvijas armijas karavīrus, bet pēc tam dosies 15 kilometru pārgājienā, kurā iepazīsies ar Ostroviešu un Litenes nometnes izvietojumu.

Vēsturiskos stāstījumos tās dalībnieki uzzinās par tā laika Latvijas armijas kaujas spējām un aktivitātēm vasaras nometnēs, iespējamo darbības modeli pret PSRS spēku iebrukumu laikā no 1939.gada septembra līdz oktobrim, kā arī par traģiskajiem notikumiem pirms 75 gadiem. 

Savukārt vakarā pie ugunskura pieredzējušie mūsdienu virsnieki kadetiem un jaunsargiem stāstīs par dienestu bruņotajos spēkos, kā arī būs iespēja noskatīties dokumentālo filmu "Padomju stāsts". Pasākums noslēgsies ar karavīru dziesmu dziedāšanu.
Nometnes pēdējā dienā – 14.jūnijā – virsnieki, kadeti un jaunsargi piedalīsies arī starptautiskajā konferencē "Okupācijas režīma represijas pret Baltijas valstu armiju virsniekiem", komunistiskā genocīda upuru piemiņas pasākumos Gulbenes dzelzceļa stacijā, Litenes kapu Latvijas karavīru piemiņas vietā un pie "Atmiņu ugunskura" Litenes nometnes vietā.

Latvijas armijas nometnes vietā Litenē 2011.gada 12.– 14.jūnijā pirmo reizi tika rīkota lauka nometne virsniekiem, Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas kadetiem (topošajiem virsniekiem) un jaunsargiem, tādējādi iedibinot jaunu bruņoto spēku tradīciju. Aizsākums Litenes nometnei meklējams 1935.gadā, kad Latvijas armijas Latgales divīzijai šeit sāka veidot vasaras nometņu kompleksu. 

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)