Gulbenes novada domes deputāti, ņemot vērā iedzīvotāju viedokli, vēl neapstiprina Jaungulbenes "Sila" izsoles rezultātus

Rīga, 29.aug., LETA. Gulbenes novada domes deputāti, ņemot vērā iedzīvotāju viedokli, vēl neapstiprina Jaungulbenes "Sila", kas sastāv no 142 hektāriem augstvērtīga meža Jaungulbenes pagastā, izsoles rezultātus, aģentūrai LETA stāstīja Gulbenes novada domes priekšsēdētājs Normunds Audzišs (ZZS).

Viņš stāstīja, ka domes sēdē piedalījās gan "Sila" aizstāvju pārstāvji, gan izsolē uzvarējušās kompānijas SIA "Silvestica Green Forest Latvia" pārstāvji, kuri pauda savu viedokli. "Jāatzīst, ka mēs pašvaldībā nebijām gaidījuši tik vienotu un aktīvu iedzīvotāju nostāju, jo jautājums par meža pārdošanu ir bijis pašvaldības dienaskārtībā jau divus gadus. Tikai pēc izsoles iedzīvotāji rīkojās ļoti aktīvi un iesniedza vēstuli ar vairāk nekā 800 parakstiem," teica Audzišs.

Izprotot gan iedzīvotāju bažas, gan arī uzņēmēja tiesības, šodien deputāti nolēmuši nākamās nedēļas laikā rīkot diskusiju ar vietējiem iedzīvotāji un izsoles uzvarētājiem, lai nonāktu pie abām pusēm pieņemama lēmuma, sacīja Audzišs.

Iedzīvotāju iniciatīvas grupas pārstāve Ilze Vanaga atzina, ka iedzīvotāji ir ļoti gandarīti, ka pašvaldības deputāti ieklausījās viņos un izprata, ko vietējiem cilvēkiem nozīmē šis mežs. "Arī vakar pieci deputāti piedalījās mūsu akcijā "Pasēd-ēšana Silā" un uzklausīja vairāk nekā 40 jaungulbeniešu viedokli par "Sila" izsoli," sacīja Vanaga.

Jau ziņots, ka, protestējot pret Gulbenes novada domes rīcību izsolē pārdot nekustamo īpašumu "Sils", piecu dienu laikā vietējo iedzīvotāju vēstuli parakstīja 695 cilvēki un to 26.augustā iesniedza domes priekšsēdētājam Audzišam.

Vanaga stāstīja, ka "Sils" Gulbenes novada iedzīvotājiem ir nozīmīga atpūtas, ogošanas un sēņošanas vieta, kuru pašvaldība, nekonsultējoties ar vietējiem iedzīvotājiem, ir izsolījusi, lai iegūtu finansējumu trīs infrastruktūras projektu līdzfinansēšanai.

Viņa uzsvēra, ka par izsoles faktu iedzīvotāji uzzināja pēdējā brīdi, kad izsole jau bija notikusi, proti, 15.augustā. Iedzīvotāji pašvaldībai pārmet to, ka izsole rīkota ārkārtīgi lielā steigā un informācija par izsoli nebija izvietota pie nekustamā īpašuma "Sils".

Iedzīvotāju iniciatīvas grupas pārstāve norāda, ka šajā gadījumā runa ir par vērtībām, kas Jaungulbenes cilvēkiem tiek atņemtas, lai uzlabotu dzīves kvalitāti pilsētas un citu pagastu iedzīvotājiem. "Brīvdienās uz šo mežu aiziet vairāk cilvēku nekā uz vietējo luterāņu baznīcu," piebilda Vanaga.

Iedzīvotāji uzskata, ka šo nekustamo īpašumu vajadzētu saglabāt pašvaldības vai vismaz VAS "Latvijas valsts meži" īpašumā nevis pārdot zviedru investoram. Ja pašvaldībai vajag naudu, tad var rīkoties arī racionālāk un nodot īpašumu kādam mežsaimnieku kooperatīvam apsaimniekošanai nevis pārdot, iedzīvotāju viedokli pauda Vanaga.

Viņa piebilda, ka patlaban pašvaldībā nav krīzes vai kara situācija, lai būtu neatliekama vajadzība mežu pārdot. Varbūt lietderīgāk būtu pārskatīt esošo projektu tēriņus un izvērtēt, vai tie visi ir nepieciešami un dos atdevi ilgtermiņā. 

Savukārt Ivars Kažmers piebilda, ka pašvaldība, izsolot nekustamo īpašumu, noteikumos varēja iestrādāt prasību, ka jaunajam īpašniekam ir jānodrošina meža pieejamība iedzīvotājiem un jānodrošina īpašuma ilgtspējīga apsaimniekošana, ko garantē PEFC sertifikāts.

Jautājums par nekustamā īpašuma "Sils" izsoles rezultātu apstiprināšanu jau atbalstīts finanšu un tautsaimniecības komiteju sēdēs. 

Saskaņā ar izsoles nolikumu izsolāmās mantas nosacītā cena bija 480 000 eiro, savukārt pircējs to nosolīja par 888 000 eiro.

Vakar Jaungulbenes Sila draugi rīkoja "Pasēd-ēšanu Silā", lai pievērstu Gulbenes pašvaldības vadības uzmanību nekustamā īpašuma "Sils", ko pašvaldība 15.augustā izsolīja zviedru investoram, lielajai nozīmei vietējo iedzīvotāju dzīvē.