Likteņdārzs – valsts un cilvēku likteņu satikšanās vieta

shutterstock.com
shutterstock.com

Likteņdārzs atrodas uz Daugavas pussalas, kas radusies pēc Pļaviņu ūdenskrātuves izveides 1965. gadā, netālu no Kokneses pilsdrupām un Kokneses luterāņu baznīcas. Līdzīgi kā savulaik Brīvības piemineklis, arī Likteņdārzs tiek veidots par līdzekļiem, ko ziedojuši desmitiem tūkstošu cilvēku, kā arī daudzi uzņēmumi. Pirmie darbi dārzā sākti 2008. gadā, un projekts iecerēts kā dāvana Latvijas simtgadē 2018. gadā.

Likteņdārzs ir kultūrvēsturiska piemiņas vieta, kur satiekas cilvēku un valsts likteņi gan pagātnē, gan tagadnē, gan nākotnē.

Ko simbolizē Likteņdārzs?

Projekta mērķis ir kultūrvēsturiskas piemiņas vietas izveide visiem tiem 600 tūkstošiem latviešu, ko Latvija ir zaudējusi 20. gadsimta totalitāro režīmu un karu dēļ. Likteņdārzs ir monumentālās ainavu arhitektūras ansamblis, kas, saskaņā ar pasaulslavenā ainavu arhitekta Šunmjō Masuno projektu, sastāv no prelūdijas un sešām daļām.

Tieši tāpat kā iepriekšējā gadsimta paaudzes aiz sevis atstāja Brīvības pieminekli, tā arī mums šodien ir iespēja dāvāt nākamajām paaudzēm atceres vietu – Likteņdārzu. Kopš dārza veidošanas sākuma 2008. gadā ar savu darbu vai ziedojumu projekta tapšanu atbalstījuši vairāk nekā pusmiljons cilvēku. Ikviens var dot savu artavu šī tautas atceres dārza tapšanā.

Ieeja Likteņdārzā ir par ziedojumu. Teritorijā atļauts iebraukt ar velosipēdiem, kā arī to var apskatīt, iznomājot elektromobili. Vasaras sezonā Likteņdārzu iespējams aplūkot arī no Daugavas, dodoties braucienā ar kuģīti vai vikingu laivu "Nameisis".

Kādas īpašas vietas jau ir tapušas?

Likteņdārzs ir visai apjomīgs projekts, kura ietvaros gadu gaitā jau ir tikušas izveidotas dažādas piemiņas vietas un objekti, citas top, savukārt citas – vēl tikai taps.

Draugu aleja. Draugu aleja ir ceļš, kas ved uz Likteņdārza sirdi – amfiteātri. Draugu aleju ieskauj vairāki desmiti ābeļu, ar kuru stādīšanu 2008. gadā tika uzsākta Likteņdārza izveide, un no kurām ikkatra simbolizē kādu izcilu cilvēku vai cilvēku grupu. Ceļu klāj granīta bruģakmeņi ar iegravētiem Likteņdārza atbalstītāju vārdiem.

Amfiteātris. Likteņdārza sirdī atrodas Amfiteātris. Īpašo krāvumu veido vairāk nekā 52 000 laukakmeņu, kurus savu tuvinieku un dzimtas atcerei atveduši Latvijas iedzīvotāji. 18. novembrī amfiteātra centrā tiek sagaidīts saulriets virs Daugavas.

Piemiņas vieta. Veltījums Latvijas valsts dibinātājiem un atjaunotājiem, apliecinot mūžīgu pateicību gan tiem cilvēkiem, kas lēma par Latvijas dibināšanu, gan tiem, kas balsoja par neatkarības atjaunošanu. Viņu vārdi ir iegravēti uz solu plāksnēm.

Liktens gāte. Liktens gāte ir virtuāls stāsts par cilvēku likteņiem laikmetu griežos. To veido 12 informatīvas pieturvietas-ceļazīmes, no kurām katra vēsta par kādu nozīmīgu 20. gadsimta Latvijas vēstures notikumu un to, kā tas mainījis ikviena cilvēka un visas tautas dzīvi.

Skatu terase. No skatu terases Likteņdārza rietumu malā paveras brīnišķīgs skats uz Daugavu, Kokneses pilsdrupām un Luterāņu baznīcu, kas padarījis to par iecienītu vietu laulību noslēgšanai.