Banner 980x90

Kontaktlēcas vai brilles?

Redze ir svarīgākā cilvēka maņa. Tai pasliktinoties, mainās arī mūsu dzīves kvalitāte. Spēju redzēt uztveram kā pašsaprotamu, tomēr par acīm, tāpat kā par ādu, sirdi vai citiem orgāniem, regulāri jārūpējas. Acis dzīves laikā ir pakļautas lielai slodzei, ko sevišķi pastiprina dažādo ekrānu lietošana7/24 režīmā. Tādēļ likumsakarīgi, ka nepieciešamība pēc redzes korekcijas rodas arvien jaunākiem cilvēkiem. Šobrīd līdzās brillēm iespējams izvēlēties lietot populārās kontaktlēcas, kuru lietošanai ir ne mazums priekšrocību. Gados jauniem cilvēkiem svarīgs būs kontaktlēcu lietošanas ērtums un iespēja nemainīt savu vizuālo tēlu, kas gan neizslēdz iespēju lietot gan kontaktlēcas, gan brilles.

Kontaktlēcu popularitāti veicinājušas modernās tehnoloģijas, radot dažāda veida un materiālu kontaktlēcas, kas lielākajā daļā gadījumu nēsātājam neizraisa nepatīkamas sajūtas, tomēr ir jārēķinās, ka lēcu nēsāšanas gaitā var nākties saskarties ar dažādām problēmām.

Kas būtu jāzina par briļļu un kontaktlēcu lietošanas aspektiem, lai izlemtu par vienas vai otras iegādi?

Jāsaprot, ka ir cilvēki, kas vispār nevar nēsāt kontaktlēcas, jo viņiem ir paaugstināta jutība pret tām. Pat plānākās kontaktlēcas samazina skābekļa piekļuvi radzenei, un cilvēku individuālā jutība pret tām var būt dažāda – no neitrālas līdz paaugstinātai, kad kontaktlēcas nav pat iespējams nēsāt.

Viena no biežāk sastopamajām problēmām, ar kuru saskaras lēcu nēsātāji, ir sausās acs sindroms, kad pietiekamā daudzumā acīs neveidojas asaras. Šādā gadījumā kontaktlēcas radīs vēl papildus kairinājumu, turklāt kairinājumu var radīt ne tikai pašas kontaktlēcas, bet arī kontaktlēcu šķidrumi, ar kuriem lēcas tiek apstrādātas.

Turklāt ne visus redzes traucējumus ir iespējams labot ar kontaktlēcu palīdzību  šajos gadījumos redzes traucējumus var novērst vienīgi ar briļļu vai operācijas palīdzību. 

Tāpat kontaktlēcu lietošana prasa rūpību un īpaši svarīgi ievērot personīgās higiēnas prasības.

Novērots, ka, nēsājot kontaktlēcas, acis var kļūt jutīgākas pret dažādu apkārtējās vides faktoru iedarbību. Lielāka vērība jāpievērš acu kosmētikai, jo acis var kļūt jutīgākas arī pret dažādiem kosmētiskajiem līdzekļiem. 

Uzskaitījums nebūs pilnīgs, ja neuzsvērsim priekšrocības, ko kontaktlēcas sniedz tiem lietotājiem, kas nesaskaras ar iepriekšminētajām lietošanas problēmām. Kontaktlēcas 

  • nodrošina dabisku redzes iespēju;
  • ir lieliskas sportam, ceļošanai un fiziskām aktivitātēm;
  • nerada neērtības sajūtu par savu vizuālo izskatu;
  • ir ērtas nēsātājam;
  • neaizsvīst lietus vai aukstā laikā;
  • nav dārgas un ir ērtas lietošanai;
  • pieskaņotas visiem dzīvesveidiem un aktivitātēm;
  • īpaši piemērotas bērniem un pusaudžiem, kas kautrējas valkāt brilles. 

Tomēr praksē cilvēki, kuri nevar iztikt bez redzi koriģējošas optikas un ikdienā lieto lēcas, mēdz iegādāties arī brilles. Brilles noder situācijās, kad acis ir apsārtušas, grauž un tām nepieciešams saudzējošs režīms. Svarīgi atcerēties, ka briļļu un kontaktlēcu receptes atšķiras!

Kontaktlēcu lietošana prasa rūpību, un īpaši svarīgi ievērot personīgās higiēnas prasības. Ja jūs nēsājat mēneša vai 2 nedēļu kontaktlēcas, tad svarīgi izstrādāt savu kontaktlēcu aprūpes rutīnu un pie tās pieturēties. Kopšanā liela nozīme dažādu veidu kontaktlēcu šķidrumiem, un katram lietotājam ir iespēja atrast sev piemērotāko. Vispopulārākie ir daudzfunkcionālie šķīdumi kontaktlēcu tīrīšanai un uzglabāšanai. Šie šķīdumi tiek lietoti, lai tīrītu, skalotu, dezinficētu un uzglabātu dažādu veidu mīkstās kontaktlēcas. Parasti to sastāvā ir mitrinoša viela, kas palielina mitruma līmeni, kā arī iekļautas vielas, kas lēcu uzglabāšanas laikā nodrošina sterilitāti. 

Svaigs, tīrs kontaktlēcu konteinerītis ir būtiska kontaktlēcu aprūpes rutīnas sastāvdaļa. Šis konteinerītis ir jānomaina apmēram ik pēc trim mēnešiem, un ieteicams to regulāri skalot un tīrīt gan no ārpuses, gan no iekšpuses. Ja jūs bieži ceļojat, svarīgi neaizmirst par kontaktlēcu aprūpi, kad atrodaties ceļā. 

Ielūkojieties 220.lv optikas piedāvājumā, kur atradīsiet ne tikai pazīstamāko zīmolu brilles un briļļu ietvarus, bet arī kontaktlēcas un to kopšanas līdzekļus.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu