Banner 980x90

Iedzīvotāji domā, ka jauniešiem atrast darbu traucē darba devēju nevēlēšanās pieņemt cilvēkus bez pieredzes

Foto: Pilseta24.lv
Foto: Pilseta24.lv

Vairāk nekā puse jeb 59% iedzīvotāju domā, ka jauniešiem atrast darbu traucē darba devēju nevēlēšanās pieņemt darbā cilvēkus bez pieredzes, liecina jaunākā "DNB Latvijas barometra" aptauja.

Gandrīz puse jeb 47% aptaujāto uzskata, ka jaunieši nevēlas strādāt par piedāvātajām algām, bet 39% aptaujāto ir pārliecināti, ka jauniešu iegūtā profesija neatbilst darba tirgus pieprasījumam. 33% aptaujāto kā vienu no galvenajiem iemesliem atzīmējuši, ka valstī kopumā trūkst darba vietu. Vēl 11% aptaujāto uzskata, ka jaunieši nemaz negrib strādāt.

Aptauja rāda, ka jautājumā par to, vai jauniešiem Latvijā ir vieglāk vai grūtāk atrast darbu nekā vidēji Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs, vairākums iedzīvotāju ir bijuši kritiski noskaņoti - 61% uzskata, ka darbu atrast ir grūtāk. To, ka situācija Latvijā ir līdzīga ES, atzina 26% aptaujāto, bet to, ka jauniešiem darbu atrast ir vieglāk, minēja tikai 5%. Eiropas Statistikas biroja "Eurostat" dati gan liecina, ka Latvijā bezdarba līmenis jauniešu vidū ir zemāks (15,8%) nekā vidēji ES (20,7%) vai eirozonā (22,5%).

"DNB bankas" Personāla pārvaldes vadītāja Baltijas valstīs, viceprezidente Dace Kauliņa atzīmē: "Neraugoties uz pētījumā redzamo iedzīvotāju pesimistisko vērtējumu par iespēju jauniešiem atrast darbu, domāju, ka daudzi uzņēmumu pārstāvji man piekritīs, ka pašlaik darba tirgū vērojama pavisam atšķirīga aina - bezdarba līmenis Rīgā ir sasniedzis tik zemu līmeni, ka sākam izjust pirmskrīzes gadiem raksturīgās iezīmes. Uzņēmumi arvien aktīvāk meklē pieejas, kā piesaistīt potenciālos darbiniekus. Jauniešiem ar nopietnu attieksmi pret veicamo darbu Latvijā ir visas iespējas sevi pierādīt un strādāt amatos, kas sniedz iespēju pilnveidoties un likt pamatu tālākai karjeras veidošanai."

Jautāti, kādi varētu būt risinājumi, lai mazinātu jauniešu bezdarbu, aptaujātie visbiežāk atbalstījuši izglītības programmu pieskaņošanu darba tirgum (49%) un valsts subsidētas darba prakses vietas, lai jaunieši varētu iegūt darba pieredzi (48%).

Raksturojot darba devējam nozīmīgākos kritērijus, izlemjot, kuru no pretendentiem pieņemt darbā, visbiežāk starp svarīgākajiem aptaujātie minējuši darba pieredzi attiecīga jomā, amatā (64%). Tikmēr citus kritērijus aptaujātie norādījuši salīdzinoši retāk - 42% aptaujāto atzīmējuši pretendenta iemaņas, prasmes, 41% - atsauksmes no iepriekšējām darba vietām, bet 40% - iegūto izglītību. Latviešu (22%) un krievu (11%) valodas zināšanas par nozīmīgiem kritērijiem ir atzītas retāk nekā citu - angļu, vācu - svešvalodu (35%) zināšanas.

Domājot par lietām, kuras ir būtiskākās, kas izglītības sistēmai jāsniedz cilvēkam, lai viņš varētu iekļauties darba tirgū, aptaujātie visbiežāk minēja teorētiskās un praktiskās zināšanas (67%) un prasmi patstāvīgi domāt un risināt problēmas (59%). Salīdzinoši retāk aptaujātie atzīmējuši prasmi strādāt komandā (40%) un spēju domāt analītiski un radoši (38%).

"DNB Latvijas barometrs" ir ikmēneša socioloģiskais pētījums, kurā tiek pētītas konkrētā brīža aktuālās norises sabiedrībai nozīmīgās jomās. Vienlaikus iedzīvotājiem ikreiz tiek uzdots pastāvīgo jautājumu kopums, kas mēnesi pa mēnesim atspoguļo sabiedrības vispārējā noskaņojuma izmaiņas.

Jaunākās aptaujas dati iegūti pētījumu centra SKDS Latvijas pastāvīgo iedzīvotāju aptaujā, kas veikta jūlijā. Ar stratificētās nejaušās izlases metodi, veicot tiešās intervijas respondentu dzīvesvietās, tika aptaujāti 1006 respondenti vecumā no 18 līdz 74 gadiem visā Latvijā.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)