Gulbenes novadā norisināsies UNESCO nedēļai veltīti pasākumi

Vairāk nekā 100 pasākumi visā Latvijā šonedēļ aicina ikvienu izzināt vietējo kultūras mantojumu – ir sākusies UNESCO nedēļa. Arī Gulbenes novadā norisināsies UNESCO nedēļai veltīti pasākumi.
Kā pilsētas informācijas portālu Gulbene24.lv informēja UNESCO nedēļas koordinatore Evija Maļkeviča, 13.oktobrī Druvienas pamatskola organizēs radošo dienu "Ceļā no Miķeļiem uz Mārtiņiem". Radošās dienas ietvaros vietējiem iedzīvotājiem notiks koncerts, kurā folkloras pulciņa dalībnieki ar pašdarinātiem mūzikas instrumentiem (koklēm, ritma instrumentiem u.c.) spēlēs un dziedās Druvienā un Vidzemē pierakstītas tautas dziesmas, kā arī mācīs latviešu tautas rotaļas. Tiks organizētas arī radošās mācību stundas, kurās skolēni mācīsies gatavot sadzīves priekšmetus no otrreizējās pārstrādes materiāliem, rotās tos ar latvju ornamentālajām zīmēm. Notiks arī radošās amatniecības darbnīcas skolēniem, jauniešiem, pieaugušajiem – klūdziņu pīšana, kokapstrāde, aušana, ziepju izgatavošana, mandalu aušana. Radošos darbus vēlāk varēs apskatīt skolā.
13.oktobrī plkst. 13.00 Gulbenes novada vēstures un mākslas muzejs sadarbībā ar Druvienas veco skolu muzeju, Druvienas pagasta pārvaldi, Druvienas pamatskolu un Druvienas kultūras namu organizēs pasākumu "Meklējiet rakstos! Meklējiet Druvienā...", kura laikā Druvienas vecajā skolā – muzejā atkal pēc pusgadsimta varēs apskatīt Jāņa Misiņa darba kabinetu. Pasākuma laikā būs iespēja dzirdēt Inetas Mačas stāstījumu par novadnieka, mākslinieka Jūlija Straumes rakstiem sietspiedes tehnikā. Interesenti tiks aicināti doties ekskursijā pa muzeju un klausīties Ligitas Zvaigznekalnes stāstījumu par Jāni Misiņu.
Tāpat 13.oktobrī plkst.15.00 Gulbenes novada pašvaldības aģentūra "Gulbenes tūrisma un kultūrvēsturiskā mantojuma centrs" rīkos semināru – diskusiju "Kultūrvēsturiskais mantojums Gulbenes novadā". Seminārā būs iespēja dzirdēt Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas valsts inspektores Sarmītes Dundures priekšlasījumu "Kultūrvēsturiskais mantojums Gulbenes novadā", kā arī K.Valdemāra pamatskolas direktores Ērikas Ivanovas priekšlasījumu "K.Valdemāra pamatskola - vēstures izziņas avots".
UNESCO kopš tās dibināšanas pievēršas mantojuma kopšanai un saglabāšanai nākamajām paaudzēm. Arī UNESCO darbs Latvijā ir izcelt šīs vērtības un rast jaunus veidus, kā par tām stāstīt sabiedrībai. "Kultūras mantojuma saglabāšana ir atbildība, kas sākas ar katru no mums. Ikdienas steigā reizēm nepamanām pavedienus, kas mūs aizved pie stāsta par to, kas esam un no kurienes nākam. UNESCO nedēļa ir laiks, kad aicinām palūkoties uz vērtībām un apzināties to nozīmi sabiedrības izaugsmē," stāsta UNESCO nedēļas koordinatore Evija Maļkeviča.
Šogad UNESCO nedēļa norit no 12. līdz 18.oktobrim, un tā ieskandina arī Apvienoto Nāciju Izglītības, zinātnes un kultūras organizācijas (UNESCO) 70.gadadienu. Tāpēc 15. un 16.oktobrī Kuldīgā notiks UNESCO 70.gadadienai veltīta svinīga konference, kurā pulcēsies UNESCO LNK ilggadējie sadarbības partneri un tīklu organizācijas. Tās laikā tiks godināti labākie notikumi un aktivitātes, kas nodrošinājušas radošu kultūras mantojuma komunikāciju vietējās sabiedrībās. Šie veiksmes piemēri apkopoti arī UNESCO LNK veidotā publikācijā, kas būs pieejams UNESCO LNK mājas lapā.
UNESCO nedēļa pirmo reizi tika atzīmēta 2011.gadā, kad apritēja 20 gadi kopš Latvija pievienojās organizācijai